PRO: 1. odbourani umele zamenstnanosti (praci pak dela ten, kdo ji chce opravdu delat = pozitivni motivace => narust vykonnosti, radosti z prace) 2. mensi tlak na politiku zamestnanosti -> na ekonomicky rust (nezamestnanost se neresi zvysovanim produkce cili rustem donekoncna) 3. umozneni zabyvat se nekomercnimi aktivitami (OpenSource software, dobrovolnictvi, umelci, vzdelavani, ...) a vubec tvorivosti aniz by clovek umrel hlady. Mj. vytvaret konstruktivni opozici systemu a tim ho zdokonalovat. Větší svoboda dělat to co člověk považuje sám za důležité aniž by byl na něj vyvýjen nepřiměřený tlak na vytváření zisku jakožto nedokonalého systému odměňování. 4. masivni zjednoduseni systemu vyplat (dostane kazdy) => nezkorumpovatelnost systemu (jen abychom se nedivili :D) 5. automatizace systemu vyplat 6. Zlepšení situace lidí vykonávající práci ve špatně ohodnocených a nejistýc míst (nižší míra možnosti vydírání kvůli uspokojení těch nejzákladnějích lidských potřeb). 7. Snížení drobné kriminality z důvodu uspokojování nejzákladnějších lidských potřeb a související sociálně ekonomické dopady 8. VZP připravuje občane na příchod totální robotizace. PROTI: 1. dost nove a tezke tema (lide jsou zvykli myslet v kostkach starych dogmat) => hodne nevericich tomasu a skeptiku RE1: (to je proti?) - naucit lidi nemyslet v dogmatech by melo byt snad v "PRO" :D 2. podstatna zmena zdaneni (50% DPH? viz http://www.youtube.com/watch?v=PUYTtluGu4A), tak aby se do systemu dostali penize i za praci robotu, a tezili z ni vsichni a ne jen jejich majitele - roboti jsou v "proti"? (pro a proti asi je dost suběktivní :D) 3. Argument pro ospravedlnění nedostatku dobře placených plnohodnotných míst - pokračování trendu "pracovně úsporných technologií a s tím souvisejících negativních dopadů. 4. Zvýšení inflace? - nutná nějaká další opatření - zvyšování částky souběšně s růstem nákladů (jak zamezit aby peníze nekončili v rukou zahraničních dodavatelů energií atp.?) ?